Kategorie blog
Nasze marki

Karmienie noworodka - jak robić to dobrze?

Karmienie noworodka - jak robić to dobrze?

Na temat żywienia noworodków i niemowląt powstało wiele artykułów i książek. Pomimo to u młodej mamy pojawiają się wątpliwości podczas karmienia piersią, a wprowadzanie nowych produktów do diety niemowlaka to wciąż zmora młodych rodziców. Odpowiednia dieta w życiu malucha to istotna sprawa. To właśnie niejako ona programuje przyszłe życie i odporność malca, przynajmniej do 3 roku życia. W pierwszych latach życia kształtuje się metabolizm dziecka i dojrzewa układ immunologiczny, nerwowy i pokarmowy. Dlatego tak ważne jest dobra dieta niemowlaka.

Jak karmić piersią noworodka?

Zanim zaczniesz karmić dziecko, warto zadbać o spokojną atmosferę. Dobrym pomysłem jest karmienie dziecka w jego pokoju. Dzięki temu dziecko nauczy się, że w tym pomieszczeniu jest bezpieczne. Z czasem stanie się spokojniejsze, bo pozna dobrze to otoczenie i będzie chętniej jadło. Dla nowonarodzonego dziecka pierwsze tygodnie są stresujące, bo znajduje się w zupełnie nowej sytuacji. Ułatwieniem dla kobiet podczas karmienia są specjalnie staniki do karmienia piersią. Z ich pomocą bardzo szybko młoda mama odsłoni biust, gdy będzie to potrzebne. Podczas karmienia warto pozwolić dziecku na ssanie jednej piersi tak długo, jak będzie chciało. Jeśli puści pierś to może oznaczać, że jest najedzone. Pomimo to warto przystawić go jeszcze do drugiej piersi. Jeśli chwyci pierś to pozwól mu jeszcze jeść, jeśli nie to znaczy, że jest najedzony. Bardzo ważne, jest żeby przy kolejnym posiłku podać mu pierś, z której wcześniej nie jadł. Może się zdarzyć, że malec nie chce wziąć piersi do ust, warto poczekać na moment, gdy będzie ziewało lub bawiło się swoimi rączkami i wtedy spróbować ponownie. Jeśli nadal nie jest zainteresowany jedzeniem, może to oznaczać, że po prostu jest najedzony.

[product search="biustonosz do karmienia" limit="6" onlyAvailable="true"] 

Jak długo karmić noworodka?

Początki karmienia piersią nie są łatwe, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Musicie przystosować się nagle do nowej sytuacji. Pierwszy miesiąc jest najtrudniejszy, bo wtedy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana i czasami pojawiają się problemy z pokarmem. Ważne jest jednak, żeby się nie denerwować i często przykładać noworodka do piersi. Noworodek ssie pierś średnio co dwie lub trzy godziny. Związane jest to z niewielkim żołądkiem, który bardzo szybko się rozwija w ciągu pierwszego miesiąca. Co ciekawe, proces karmienia może trwać od 15 min do nawet godziny. I nie ma w tym nic złego, ponieważ każde dziecko ma swoje tempo jedzenia. Kobiety podczas karmienia piersią są zmęczone ciągłym zakładaniem stanika. Z kolei jego brak może powodować podrażnienia sutków. Świetnym rozwiązaniem są specjalne biustonosze do karmienia. Taki stanik dla młodej mamy łatwi jej odsłonięcie piersi w odpowiednim momencie. Każda doświadczona mama potwierdzi, że biustonosz dla kobiety karmiącej to podstawowa część garderoby ciążowej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl