Kategorie blog
Nasze marki

Jak niemowlę widzi świat?

Jak niemowlę widzi świat?

Postrzeganie świata przez dzieci jest zupełnie inne niż przez osoby dorosłe. Niemowlę dopiero uczy się kształtów i jego wzrok powoli przyzwyczaja się do nowych warunków. Wzrok dziecka kształtuje się przez kilka miesięcy po jego narodzinach. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: “jak niemowlę widzi świat?”. Otóż, na początku dziecko widzi niewiele i wszystko co widzi, jest nieostre. Ma problemy z rozróżnianiem barw. Jednak bardzo szybko się to zmienia!

Zmysł wzroku - jak się zmienia, gdy dziecko rośnie?

Kolor tęczówki dziecka po urodzeniu zawsze ma kolor niebieski. Kolor ten może się jednak zmienić po pewnym czasie. Noworodek widzi otaczający go świat od razu po urodzeniu. Jego obrazy są jednak nieostre i pozbawione kolorów. Co więcej, przez pierwsze kilka dni noworodek widzi świat do góry nogami.

Rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym dlaczego dzieci tak często przybliżają do siebie zabawki i oglądają je z bliska. Okazuje się, że malec najwyraźniej widzisz z odległości około 18-30 cm. Dziecko zaczyna rozpoznawać kształty i rysy najbliższych osób dopiero w 2-3 miesiącu. Wtedy też zaczyna zapamiętywać, dlatego lubi wyraźne i proste kształty. Jest to bardzo ważnym moment, w którym należy pokazywać dziecku nowe przedmioty o prostej geometrii. Doskonałą pomocą w rozwoju i nauce dziecka w tym wieku jest specjalna mata z zabawkami. Maty dla niemowlaków są zaprojektowane tak, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, a jednocześnie mogło się prawidłowo rozwijać. Niemowlę nie rozpoznaje wszystkich barw od urodzenia. Dopiero około 4 miesiąca widzi wszystkie kolory, które dostrzega dorosły.

[product search="mata edukacyjna" limit="6" onlyAvailable="true"] 

Dlaczego dziecko wpatruje się godzinami w jeden punkt?

Tygodniowe niemowlę rozpoznaje wyraziste kolory, dlatego często zabawki dla dzieci są w jaskrawych kolorach. Uwagę maluchów przykuwają też przedmioty o ostrych i wyraźnych krawędziach. Dzieci potrafią wpatrywać się godzinami w jeden punkt, co dla dorosłego jest niepojęte. Wynika to z tego, że dziecko przyzwyczaja się do kolorów i kształtów. W dodatku niemowlę uwielbia powolne ruchy. Wynika to z tego, że szybkie i dynamiczne ruchy, źle wpływają na postrzeganie przedmiotów. Dodatkowo jeśli przedmiot jest daleko od kilkutygodniowego dziecka, to jest on dla niego niewyraźny. Rozpoznaje tylko kształty. Dzięki temu wpatrując się dłużej w ten przedmiot, dostrzega ono więcej elementów. Czymś, co pomoże rozwijać wzrok i umysł dziecka, jest spirala edukacyjna. Można zawiesić ją na szczebelkach łóżka. Będzie wzbudzała żywe zainteresowanie niemowlaka. Dziecko będzie wpatrywało się w nią godzinami. Z kolei koło 3 miesiąca zdolność widzenia u niemowlaka wzrasta i zaczyna on wyciągać ręce po różne przedmioty. Wtedy spirala okaże się bezpieczną zabawką, którą będzie mógł obracać w rączkach.

[product search="spirala edukacyjna" limit="6" onlyAvailable="true"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl